10 tipů jak potěšit novopečenou mámu a tátu

1 ❤️ Dopřejte jim klid – to poslední, o co novopečení rodiče po příchodu z porodnice stojí, jsou davy návštěv. Netlačte na ně a nechte je se s novou životní roli trochu sžít. Zavolejte, projevte zájem a nechte na nich, aby návštěvu sami naplánovali. Věřte, že to nebude dlouho trvat a budou se vám chtít děťátkem pochlubit.

2 ❤️ Přineste jídlo – zapomeňte na drahé dary a zbytečnosti. Máma s tátou novorozence nejvíce ocení chutné domácí jídlo, které nebudou muset sami připravovat u budou mít víc času na své miminko.

3 ❤️ Poraďte, ale nenuťte – šťastným rodičům novorozeného děťátka rozhodně nevnucujte své vlastní poznatky. Řeknete, co máte za nápad, nebo co u vás funguje, ale rozhodně jim svůj tip nenuťte jako jedinou možnou variantu.

4 ❤️ Ptejte se – projevte zájem o to, čím a jak chtějí rodiče o své děťátko pečovat, než něco nakoupíte. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, když maminka používá úplně jinou kosmetiku a plenky, než které jste pořídili. 

5 ❤️ Nabídněte pomoc – krátce po porodu se máma od svého děťátka prostě nehne. Nenabízejte hlídání a vození kočárku. Na to bude dost příležitostí později. Pokud chcete unavené mámě a tátovi opravdu pomoct, nabídněte pomocnou ruku s žehlením, nákupem nebo úklidem. 

6 ❤️ Neuražte se – pokud mají rodiče odlišný názor na péči a výchovu o své děťátko než vy. Každý jsme jiný, máme rozdílné pohledy na svět a životní styl. Proto se neurážejte, když se Vaše metody liší od těch jejich. 

7 ❤️ Zajímejte se – rodiče novorozeného děťátka jsou opravdu pyšní a Váš projevený zájem o něj a jejich rodinu je určitě potěší. Vyslechněte je se zájmem a podpořte jejich nadšení. 

8 ❤️ Nesrovnávejte – mámu a tátu jistě nepotěšíte, když jejich milované děťátko začnete srovnávat s Pepíčkem a Aničkou od sousedů. Je sice hezké, co už všechno umí, ale uvědomte si, že srovnáváním nikomu nepomůžete. Každé dítě má své vlastní tempo a dříve nebo později Vám to dokáže.

9 ❤️ Buďte oporou – pro novopečené rodiče je velmi důležité mít někoho, o koho se v případě potřeby mohou opřít. Dejte jim proto pocit, že kdyby potřebovali, mohou se na Vás kdykoli obrátit. 

10 ❤️ Nepřebírejte jejich roli  – novorozenec pláče. A to často. Nechte mámu a tátu postarat se a nevyskakujte ke kolébce, pokud vás o to nepožádají, nebo se nejdříve zeptejte, jestli chtějí pomoct. Tím, že budete přehnaně aktivní je spíš vystresujete, než pomůžete. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *